În atenţia studenţilor din anul I master și a celor din anii I si II licenţă înmatriculați la taxă în a.u. 2019-2020

Studenţii din anul I master și din anii I și II licenţă 2019/2020, înmatriculați la studii cu taxă, care în urma reclasificării din septembrie 2020 pot ocupa un loc la buget, în funcţie de medie, în anul universitar 2020/2021, sunt rugați să transmită până pe data de 15 septembrie 2020, o cerere pentru locul la buget, însoțită de diplomele de bacalaureat și de licență în original (pentru masterat), sau diploma de bacalaureat în original (pentru licență).

Nedepunerea diplomelor în original la secretariatul facultății va face ca locul pe care-l ocupă studenții să rămână cu taxă și în anul universitar 2020/2021.

Orar depuneri documente în original: luni – vineri 10.00-13.00.

“Rethinking ‘dark matter’ within the epistemologically different worlds (EDWs) perspective”

Recent a apărut volumul „Cosmology 2020. The Current State” editat de Michael Smith în care colegul nostru Gabriel Vacariu a publicat capitolul „Rethinking “Dark Matter” within the Epistemologically Different World (EDW) Perspective”.

In the first part of the article, we show how the notion of the “universe”/“world” should be replaced with the newly postulated concept of “epistemologically different worlds” (EDWs). Consequently, we try to demonstrate that notions like “dark matter” and “dark energy” do not have a proper ontological basis: due to the correspondences between two EDWs, the macro-epistemological world (EW) (the EW of macro-entities like planets and tables) and the mega-EW or the macro–macro-EW (the EW of certain entities and processes that do not exist for the ED entities that belong to the macro-EW). Thus, we have to rethink the notions like “dark matter” and “dark energy” within the EDW perspective. We make an analogy with quantum mechanics: the “entanglement” is a process that belongs to the wave-EW, but not to the micro-EW (where those two microparticles are placed). The same principle works for explaining dark matter and dark energy: it is about entities and processes that belong to the “mega-EW,” but not to the macro-EW. The EDW perspective (2002, 2005, 2007, 2008) presupposes a new framework within which some general issues in physics should be addressed: (1) the dark matter, dark energy, and some other related issues from cosmology, (2) the main problems of quantum mechanics, (3) the relationship between Einstein’s general relativity and quantum mechanics, and so on.

Articolul este accesibil gratuit și poate fi accesat la următoarea adresă: https://www.intechopen.com/books/cosmology-2020-the-current-state/rethinking-dark-matter-within-the-epistemologically-different-world-edw-perspective

Webinar „Un cadru etic pentru inteligența artificială. Provocări actuale”

Lect. dr. Constantin Vică va susține în data de 17 iunie 2020, între orele 11-12.30, webinarul în limba română intitulat “Un cadru etic pentru inteligența artificială. Provocări actuale”.

Webinarul este organizat de Institutul Francez din România și se va desfășura prin intermediul platformei Zoom. 

Problematica întrebărilor etice ridicate de folosirea inteligenței artificiale va constitui partea principală a întâlnirii, iar o parte a prezentării va aborda și folosirea IA în contextul sanitar actual și preocupările de ordin etic care apar.

Pentru înscrieri și propuneri de întrebări care să fie abordate în timpul webinarului, completați următorul formular: https://forms.gle/UpMf1bfX6ywuxtzj8

Izvoare de filosofie – 12 iunie 2020: Tehnologie vs. natură. Ritmurile vieții post-pandemice

Ediția din 12 iunie, ora 21.10

Tehnologie vs. natură. Ritmurile vieții post-pandemice

Evenimentele neașteptate ale acestui început de an au determinat, pe de o parte, o schimbare a atitudinii noastre față de lume și, pe de alta, o schimbare a ritmului vieții fiecăruia dintre noi. Odată înstrăinați de activitățile și rutinele noastre zilnice, ne-am refugiat pentru mai bine de trei luni, fie în natură, fie în lumea virtuală a tehnologiei, în speranța de a ne găsi liniștea și echilibrul, dar și pentru a ne putea îndeplini, în continuare, sarcinile cotidiene.
Astfel însă, se redeschide o dispută filosofică veche de când filosofia însăși, care necesită un răspuns adaptat zilelor noastre. Încă din Antichitatea greacă, dihotomia dintre natural și artificial a fost una centrală discursului filosofic și, de-a lungul timpului, a atras atenția majorității marilor filosofi. Odată cu apariția tehnologiei moderne însă, această problemă se putem mai stringent, în măsura în care lumea virtuală a tehnologiei tinde să ne despartă din ce în ce mai mult de natură. Cum trebuie trăită o viață echilibrată? Ce rol va juca tehnologia în viețile noastre de acum înainte? Cum ne putem reîntoarce la natură într-o din ce în ce mai artificială?
Acestea sunt întrebările la care vom încerca să răspundem alături de invitatul nostru din această săptămână, Laurențiu Gheorghe, doctor în filosofie, lector al Facultății de filosofie din cadrul Universității din București și specialist în filosofie moral-politică.
Vă așteptăm și pe dvs. să vă alăturați discuției din data de 12 iunie, ca de obicei, începând cu ora 21.10, pe undele Radio România Cultural și online pe www.radioromaniacultural.ro