Comisia de jurizare

• Asist. dr. Paul Gabriel Sandu
  • Aist. dr. Alexandru Dragomir
  • Asist. dr. Andrei Mărăşoiu

Premiile concursului de eseuri “Min(u)te de filosofie”

Facultatea de Filosofie a Universității din București anunță cu bucurie laureații ediției din acest an a concursului de eseuri pentru elevi “Min(u)te de filosofie”.

Mai multe detalii despre concurs și despre istoria sa pot fi găsite aici: https://filosofie.unibuc.ro/minute-de-filosofie-concurs-de-contributii-filosofice-adresat-liceenilor-editia-a-ii-a/

În acest an, comisia de jurizare a inclus următorii profesori ai facultății: lect. Mihaela Constantinescu, asist. Alexandru Dragomir, asist. Paul Sandu, asist. Andrei Mărășoiu.

Iată, în ordine, premiile obținute:

1. Premiul I Bucaleț Maria-Lucia (Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, Caracal)
  2. Premiul II Dănălache Sebastian-Florentin (Colegiul Național „Zinca Golescu”, Piteşti)
  3. Premiul III Codău Crina (Colegiul Național „Spiru Haret”, Tecuci)

Reamintim că, pe lângă premiile de mai sus, următoarele mențiuni beneficiază de scutirea de taxă de admitere la prima candidatură la Facultatea de Filosofie a UB:

• Nițulescu Carina (Colegiul Național „Elena Cuza”)
  • Barna Carina (Colegiul Național „Grigore Moisil”)
  • Bogza Ilinca (Colegiul National „Elena Cuza”)
  • Dinu Cătălin-Florin (Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”)
  • Moșnoi Nicolae (Liceul Teoretic „Ioan Petruș”, Otopeni)
  • Crucilă Bianca-Alexandra (Colegiul Național „Spiru Haret”, Târgu-Jiu)
  • Știrbu Alexia (Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Iași)

Decernarea premiilor și a mențiunilor va avea loc la sediul Facultății din Splaiul Independenței nr. 204, București 060024, luni, 15 mai, la ora 16.00. Vă așteptăm cu drag!

Pentru aceia dintre Dvs. ce doresc să primească diploma de participare (sau mențiunea sau premiul) dar nu pot ajunge față în față la eveniment, îl puteți contacta oricând pe andrei.marasoiu@filosofie.unibuc.ro

Facultatea de Filosofie din cadrul Universității din București anunță extinderea termenului-limită pentru înscrierea la ediția 2023 a concursului de contribuții filosofice „MIN(U)TE DE FILOSOFIE”, adresat elevilor din clasele a XI-a și a XII-a. Cele mai bune 10 contribuții vor beneficia de înscriere gratuită pentru admiterea la Facultatea de Filosofie și vor fi publicate, cu acordul participanților, pe canalele de comunicare ale facultății (site, FB, YouTube). Toți liceeni înscriși în concurs vor primi diplome de participare.

Aflat în anul 2023 la cea de-a doua ediție, concursul „MIN(U)TE DE FILOSOFIE” se adresează elevelor și elevilor de liceu din ani terminali din toată țara și diaspora, interesați să urmeze cursurile Facultății de Filosofie. Aceștia pot aborda în cadrul concursului orice temă filosofică îi pasionează, de la libertatea de exprimare în social media sau autenticitate și identitate relațională, până la etica roboților sau ontologia lumilor posibile, teme aplicate sau strict teoretice, din orice ramură sau tradiție filosofică.

În evaluarea contribuțiilor vor fi urmărite abilități precum creativitatea și originalitatea, gândirea critică și analitică, argumentarea și analiza conceptuală. Sunt încurajate abordările inovatoare ale unor teme clasice, precum și aplicarea conceptelor filosofice în alte domenii ale cunoașterii (precum matematica, informatica, fizica, psihologia, economia etc).

Contribuțiile filosofice înscrise în concurs pot fi sub forma unui:

• Eseu scris (maxim 4000 de cuvinte)
  • Vlog/Discurs video (filmat, montat, animat) (maxim 10 minute)
  • Podcast (maxim 20 de minute)

Calendarul concursului:

• 15 februarie 2022 – 23 aprilie 2023 1 mai 2023: perioada de trimitere a lucrărilor prin intermediul formularului https://forms.gle/AHXpaaDTZS1kRsiM6
  • 24 aprilie – 7 mai 2023 2 – 7 mai: perioada de jurizare
  • 8-10 mai 7-10 mai:  comunicarea rezultatelor și decernarea premiilor

În completarea formularului de înscriere, participanții sunt invitați totodată să menționeze la  secțiunea „Gânduri de la liceu” sugestii pentru proiecte pe care și-ar dori să le inițieze Facultatea de Filosofie pentru a veni în sprijinul liceenilor pasionați de filosofie și de cunoaștere, în general.

Detalii despre ediția 2022 a concursului „MIN(U)TE DE FILOSOFIE” aici. Informații despre admiterea la Facultatea de Filosofie din cadrul Universității din București aici.

Facultatea de Filosofie din cadrul Universității din București lansează o nouă provocare adresată elevilor din clasele a XI-a și a XII-a: concursul de contribuții filosofice „MIN(U)TE DE FILOSOFIE”. Cele mai bune 10 contribuții vor beneficia de înscriere gratuită pentru admiterea la Facultatea de Filosofie și vor fi publicate, cu acordul participanților, pe canalele de comunicare ale facultății (site, FB, YouTube). Toți liceeni înscriși în concurs vor primi diplome de participare.

În evaluarea contribuțiilor vor fi urmărite abilități precum creativitatea și originalitatea, gândirea critică și analitică, argumentarea și analiza conceptuală. Sunt încurajate abordările inovatoare ale unor teme clasice, precum și aplicarea conceptelor filosofice în alte domenii ale cunoașterii (precum matematica, informatica, fizica, psihologia, economia etc.).

Contribuțiile filosofice înscrise în concurs pot fi sub forma unui:

• Eseu scris (maxim 4000 de cuvinte)
  • Vlog/Discurs video (filmat, montat, animat) (maxim 10 minute)
  • Podcast (maxim 20 de minute)

Calendarul concursului:

• 15 februarie 2022 – 23 aprilie 2023: perioada de trimitere a lucrărilor prin intermediul formularului https://forms.gle/AHXpaaDTZS1kRsiM6
  • 24 aprilie – 7 mai 2023: perioada de jurizare
  • 8-10 mai:  comunicarea rezultatelor

În completarea formularului de înscriere, participanții sunt invitați totodată să menționeze în  secțiunea „Gânduri de la liceu” sugestii pentru proiecte pe care și-ar dori să le inițieze Facultatea de Filosofie pentru a veni în sprijinul liceenilor pasionați de filosofie și de cunoaștere, în general.