Duminică, 15 ianuarie, orele 9-11, acad. prof. univ. dr. Mircea Dumitru va susține prelegerea inaugurală a cursului de Logică desfășurat în cadrul Centrului de Excelență în Filosofie. Prelegerea va avea loc la sediul Facultății, Splaiul Independenței nr. 204, în amfiteatrul Constantin Rădulescu-Motru. Aceasta va marca și Ziua Mondială a Logicii, celebrată prin deschiderea unui curs dedicat studierii acesteia de către elevii performanți selectați la CEX.

Titlul prelegerii dumnealui va fi „Logică, computabilitate şi minte. Gödel şi Kripke despre logică şi mintea umană”.

Centrul de Excelență în Filosofie este dedicat elevilor de liceu, și tematica prelegerilor aparține disciplinelor de liceu Filosofie și, respectiv, Logică, argumentare și comunicare. Aceste prelegeri le oferă elevilor posibilitatea suplimentării pregătirii lor atât pentru studii de specialitate ulterioare, cât și pentru examenele și concursurile naționale. În plus, există și seminare de logică, filosofie și limba greacă veche.