Ziua Mondială a Filosofiei 2022

Cum să faci o lecție cu întrebările copiilor?

Joi, 17 noiembrie, ora 20.00

În a treia zi de joi a lunii noiembrie, sărbătorim Ziua Mondială a Filosofiei.

Centrul de Formare în Filosofie organizează un workshop de filosofie pentru copii (via Google Meet) cu profesorii pentru învățământul primar și pre-școlar.

Lectorul dr. Marin Bălan va susține prezentarea „Cum să faci o lecție cu întrebările copiilor?” în cadrul căreia va prezenta „cuadrantul întrebărilor”, un instrument creat de Philip Cam și pe care profesorii îl pot folosi la ore pentru a genera întrebări în vederea unor discuții aprofundate.

Sunt invitați să participe profesori pentru învățământul învățământul primar și pre-școlar din România și Republica Moldova.

Organizator:

• Departamentul de Filosofie Practică și Istoria Filosofiei și Centrul de Formare în Filosofie din Facultatea de Filosofie a Universității din București

Parteneri:

• Centrul de Cercetări Științifice în Filosofie Teoretică Filosofie practică și Epistemologie aplicată din Facultatea de Istorie și Filosofie, Universitatea de Stat din Moldova (proiectul Abordarea epistemologică a dezvoltării personale și a educației pentru societate: de la strategiile transdisciplinare la finalitățile pragmatice ale societății actuale din Republica Moldova. Prioritatea temei – Provocări societale – este înscrisă în Registrul de stat al proiectelor din sfera științei și inovării cu cifrul 20. 80009.1606.08 / ”Program de Stat” (2020-2023).
  • Școala Gimnazială nr. 81 din București
  • Școala Gimnazială „Pia Brătianu” din București

Comitetul de organizare

• Lector dr. Marin Bălan, Facultatea de Filosofie a Universității din București, director al Centrului de Formare în Filosofie
  • Conferențiar dr. Eugenia Bogatu, Facultatea de Istorie și Filosofie, Universitatea de Stat din Moldova
  • Professor Camelia Andreescu, director adjunct la Școala Gimnazială nr. 81 din București
  • Profesor Cristina Frone, Școala Gimnazială „Pia Brătianu” din București

Înscrieri

• Data limită pentru înscrieri: 16.11.2022
  • Ce trebuie să conțină cererea de înscriere?
    • Nume și prenume
    • Afilierea instituțională: școala/grădinița
    • Contul de e-mail oficial al unității școlare
  • Cererile de înscriere se pot trimite aici: