Suntem încantați să vă invităm la conferința intitulată “Understanding III” organizată la Universitatea din București. Este intitulată astfel fiindcă urmează altor două conferințe, ‘Understanding II’ şi ‘Bridges between the epistemology and the phenomenology of understanding’, ce au avut loc în noiembrie şi, respectiv, mai 2021.

Evenimentul, desfășurat în limba engleză, va include o varietate de comunicări în spațiul virtual şi comunicări faţă-în-faţă ce vor fi transmise în direct publicului din spaţiul virtual.

Vineri, 3 iunie

2.45pm Sorin Costreie (Prorector al Universității din București), deschiderea conferinței

3pm Mircea Dumitru (fost Rector al Universității din București, vicepreședinte al Academiei Române), ” ‘Feeling’ the Proof. Is There Such a Thing as a Phenomenology of Reasoning?”

4pm Michael P. Lynch (University of Connecticut), keynote speaker, „Misunderstanding, Coming to Understand and What Makes People Tick”

5pm Insa Lawler (University of North Carolina at Greensboro), „The gradability of explanatory understanding”

6pm Petri Ylikoski (University of Helsinki), „Cognition and understanding”

7pm Emily Sullivan (Eindhoven University of Technology), „Dependency-impurism in Scientific Understanding”

8pm Andrei Mărăşoiu (Universitatea din București) „Epistemological priority, norms, and context-sensitivity”

Sâmbătă, 4 iunie

1pm Richard David-Rus & Gabriel Târziu (Academia Română), „Is Understanding People Different From Understanding Objects?”

2pm Mircea Toboşaru (Universitatea Politehnică din București), „Transformative experiences, understanding, and transformative vocabularies”

3pm Constantin Stoenescu (Universitatea din București), „Ways of Understanding the Phenomenal. The Cases of Pictorial Representation and Exemplification”

4pm Lilia Gurova (New Bulgarian University), „Understanding and inference in recent works on scientific understanding”

5pm Olivia Sultănescu (University of Chicago), „Meaning, understanding, and inference”

6pm Bruce Russell (Wayne State University), „Understanding as the basis of a priori intuitions”

7pm Maria Martinez-Ordaz (Federal University of Rio de Janeiro), „Ignorance, insights and scientific understanding: The case of the sterile neutrinos”

8pm Silviu Velica (Universitatea din București), „Intellectual mastery and the axiomatic method”

Pentru aceia dintre Dvs. care ar dori să participe în public la unele comunicări dar au alte angajamente concomitent, vom face tot posibilul să înregistrăm întâlnirile de fiecare dată când toți cei prezenți vor consimți, iar apoi să urcăm filmele rezultate pe canalul YouTube al Departamentului de Filosofie Teoretică. Conferințe anterioare sunt disponibile aici: https://www.youtube.com/channel/UCOgUq3dN8CXI4L6DhZT1f_Q

Acest eveniment este organizat de Andrei Mărăşoiu la Facultatea de Filosofie a Universității din București. Gazde ale evenimentului, împreună cu Departamentul de Filosofie Teoretică, sunt CELFIS (Centrul de Logică, Filosofie şi Istorie a Ştiinţei) şi ICUB (Institutul de Cercetări, Secţia Ştiinţe Umaniste) din cadrul aceleiași universități. Organizarea conferinței este făcută posibilă de un grant postdoctoral din partea UEFISCDI acordat unui proiect derulat în cadrul ICUB, având codul PN-III-P1-1.1-PD-2019-0535.

Detalii despre eveniment sunt disponibile via PhilEvents (https://philevents.org/event/show/100202) şi la pagina Facebook: „Seminarul Departamentului de Filosofie Teoretica UniBuc”. Înscrierile pentru a participa la eveniment şi pentru a primi detaliile de conectare la distanţă pot fi făcute până pe 2 iunie, scriindu-i lui andrei.marasoiu@filosofie.unibuc.ro