Societatea Antreprenorială Studențească (UNIHUB) adresează tuturor studenților, indiferent de ciclul de studii, invitația de a participa la o serie de evenimente pe teme de antreprenoriat: ateliere de lucru, conferințe, workshopuri sau mese rotunde. Acestea au rolul de a inspira comunitatea UB, pentru a înțelege și a se implica în activități antreprenoriale. Evenimentele propuse conectează studenții, cercetătorii și cadrele didactice, cu potențiali colaboratori, mentori și investitori, contribuind la dezvoltarea competențelor antreprenoriale

Studenții vor beneficia de cunoștințe din domeniul antreprenoriatului, vor participa la dezbateri interactive, vor avea acces la modele de succes oferite de antreprenori și specialiști pe piața antreprenorială. Cu această ocazie, vor înțelege mai bine, pe baza unor exemple de bune practici și de strategii verificate anterior, modul antreprenorial de integrare pe piața muncii. Studenții de la facultățile organizatoare pot participa la eveniment, cu prezență fizică, la sălile alocate în program, iar participanții de la alte facultăți sau domenii, interesați de subiect, vor putea participa online, linkul de conectare urmând a fi comunicat după înscrierea participanților.

Săptămâna antreprenoriatului este organizată în cadrul proiectului CNFIS-FDI-2022-0499 – Studenți astăzi, antreprenori mâine. Sprijinirea inițiativelor de afaceri ale studenților și absolvenților UB (BUSISNESSSTUDENT). Acest program continuă seria de evenimente dedicate dezvoltării de inițiative antreprenoriale, raportate la contextul actual al comunităților și societății, prin inițierea de afaceri noi, inovative și sustenabile, care stimulează spiritul antreprenorial și civic al tinerilor implicați, beneficiari ai experienței de formare și învățare în antreprenoriat. Obiectivul general al proiectului (OG) este dezvoltarea ecosistemului antreprenorial UB ce include un ansamblu de entități interconectate ce acționează pentru extinderea competențelor și încurajarea inițiativelor antreprenoriale în rândul studenților și absolvenților, prin susținerea activităților Societății Antreprenoriale Studențești (SAS) de derulare a unor programe de antreprenoriat.

Studenții se pot înscrie până pe 13 mai 2022 accesând linkul următor: https://forms.gle/2R7gB39QqLeEt2fs9

SĂPTĂMÂNA ANTREPRENORIATULUI

16 – 21 MAI 2022, FORMAT HIBRID

Nr. Crt.

Data, interval orar

Facultatea

Tema abordată

Speaker/Companie/Sală

1.

16 mai

Limbi și Literaturi Străine

De la angajat la antreprenor, provocări și aptitudini

Luiza Banyai, HR strategist &People Experiences advisor, Board Member în Carta diversității; Pitar Moș, etaj 1, LMA, sala MLK

2.

16 mai

Chimie

Despre antreprenoriatul educaţional

Iacob Voichiţoniu

Colegiul Tehnic Energetic, Bucureşti&EduLand Digital Learning

Amfiteatrul R1 (etajul I), B-dul Regina Elisabeta Nr. 4-12, Sector 3

3.

Limbi și Literaturi Străine

Antreprenoriat, consultanță și traduceri

George Papadopol, Asociația profesională a traducătorilor și interpreților, sala Cartianu, Pitar Moș, MLK

4.

Administrație și Afaceri

Afaceri, proiecte și oportunități de carieră

Aurelia Lungu, Carmistin, Amf 4 etaj 1, UNT- FAA

5.

Administrație și Afaceri

Caracteristici ale specialiștilor în vânzare

Colin Lovering, Senior Business Advisor, VP – British Romanian Chamber of Commerce

6.

Litere

Antreprenoriat din perspectiva experienței unui om de HR

Cezarina Zorilă, Consultant și antreprenor în resurse umane, fondator Career&Life Creators

7.

Filosofie

Antreprenoriat în  consiliere și dezvoltare personală

Petruț Dinu, consilier filosofic

8.

10;00-11:00

Geografie

Antreprenoriat în asigurări și turism

Sorin Andrei -exPreședine ERSTE Moldova, activităţi în asigurări și turism și Liviu Pătru –Transportator; Amf. George Vâlsan, et. III, Palatul Universității, Bd. N. Bălcescu nr. 1.

9.

Jurnalism și Științele Comunicării

Antreprenoriat în domeniul Content Marketing

Al Kamara, CEO WeContent, Sabina Varga, Community and Social Media Manager, Armand Moldovan, Account Executive