Conferința este dedicată studenților la licență și masteranzilor care fac studii de filosofie. Prezentările pot aborda teme de ontologie, metafizică, epistemologie, filosofia limbajului, filosofia minții, filosofia științei și a tehnologiei, filosofia logicii, filosofia religiei, filosofia acțiunii, etică teoretică ș.a. Sunt încurajate atât abordările specifice tradiției filosofiei analitice, cât și cele care se încadrează în tradiția fenomenologică.

A cincea ediție a CNOFTS va avea loc în perioada 11-15 aprilie, având ca „loc virtual” de desfășurare Jurnalul Departamentului de Filosofie Teoretică (aflat la adresa: http://filosofieteoretica.wordpress.com).

Cel mult 3 prezentări asincrone (sub forma unor înregistrări video de maxim 20 de minute sau a unor texte de maxim 5 pagini) vor fi publicate în fiecare zi de conferință, autorii fiind rugați să răspundă la întrebările puse în comentarii în ziua respectivă (la începutul zilei următoare secțiunea de comentarii a prezentărilor din ziua precedentă va fi închisă).

Dacă doriți să participați, vă rugăm să ne trimiteți până pe 28 martie un scurt rezumat (de cel mult o pagină) al prezentării pe care vă propuneți să o realizați, la adresa: filosofieteoretica[at]gmail.com

O selecție va fi realizată de către profesorii din Departamentul de Filosofie Teoretică al Facultății de Filosofie, Universitatea din București, urmând ca programul conferinței să fie anunțat până pe 4 aprilie.

Participanții vor fi rugați să ne trimită prezentările cu două zile înainte de publicarea acestora, potrivit programului conferinței.

Programul conferinței:

Luni, 11 aprilie, ora 10:

Gațe Maria-Floriana (Facultatea de filosofie, Universitatea din București) – Ce înseamnă să minți? O propunere de blocare a paradoxului lui Pinocchio

Marți, 12 aprilie, ora 10:

Mihai-Alexandru Petrișor (Facultatea de filosofie, Universitatea din București) – Teoria sistemelor dinamice și schimbarea de paradigmă

Miercuri, 13 aprilie, ora 10:

Pascu Paula Raisa (Facultatea de Istorie și Filosofie, Universitatea Babeș-Bolyai) – Questioning correlationism. An OOO-Phenomenological Argument

Joi, 14 aprilie, ora 10:

Sandra-Cătălina Brânzaru (Facultatea de filosofie, Universitatea din București) – Towards a science of consciousness – conceptual change rescuing Type C materialism

Vineri, 15 aprilie, ora 10:

Iriciuc Andrei (Facultatea de Istorie și Filosofie, Universitatea Babeș-Bolyai) – Schiță asupra unei posibile hermeneutici a poeticului

„Locul virtual” de desfășurare al conferinței este Jurnalul Departamentului de Filosofie Teoretică (aflat la adresa: http://filosofieteoretica.wordpress.com). În cazul fiecărei prezentări, discuțiile online au loc în ziua în care are loc prezentarea.