Avem plăcerea de a vă anunţa conferinţa virtuală “Understanding II” organizată la Facultatea de Filosofie a Universităţii din Bucureşti. Aceasta se numeşte “Understanding II” pentru că este o continuare a evenimentului “Bridges between the epistemology and the phenomenology of understanding”, ce s-a desfăşurat în luna mai 2021. Programul se află mai jos.

Marţi, 23 noiembrie

• 3.45pm Cuvânt de bun venit (Mircea Dumitru, Universitatea din Bucureşti)
  • 4pm Mircea Dumitru (Universitatea din Bucureşti), „Understanding and Reasoning”
  • 5pm David Bourget (University of Western Ontario), „The Cognitive Role of Consciousness”
  • 6pm Daniel Wilkenfeld (University of Pittsburgh), „Understanding Necessarily and Understanding Actually”
  • 7pm Duncan Pritchard (University of California at Irvine), „The Value(s) of Understanding”
  • 8pm Emma Gordon (University of Glasgow), „Enhancing Understanding”

Miercuri, 24 noiembrie

• 4pm Andrei Moldovan (Universidad de Salamanca), „Technical Language as Evidence of Expertise”
  • 5pm Paulina Sliwa (University of Vienna), „Moral Inquiry”
  • 6pm Andrei Mărăşoiu (Universitatea din Bucureşti), „Understanding Selective Semantic Impairments”
  • 7pm Christopher Kelp (University of Glasgow), „Moral Understanding”
  • 8pm Sorin Bangu (University of Bergen), „Factivism in Historical Perspective: (Mis)Understanding the Gravitational Deflection of Light”

Pentru aceia dintre Dvs. ce ar dori să participe în audienţă însă au angajamente alternative, vom încerca să înregistrăm întâlnirile oricând toţi cei din audienţă vor consimţi, şi apoi să urcăm filmele rezultate pe canalul YouTube al catedrei noastre. Alte prezentări anterioare sunt disponibile aici: https://www.youtube.com/channel/UCOgUq3dN8CXI4L6DhZT1f_Q

Conferinţa este organizată de Andrei Mărăşoiu din partea Departamentului de Filosofie Teoretică al Universităţii din Bucureşti. Gazde, împreună cu Departamentul şi alături de Facultatea de Filosofie, sunt CELFIS (Centrul de Logică, Filosofie şi Istorie a Ştiinţei) şi ICUB (Institutul de Cercetări, Secţia Ştiinţe Umaniste) din cadrul aceleiaşi universităţi. Acest eveniment este făcut posibil de un grant postdoctoral din partea UEFISCDI pentru un proiect găzduit de ICUB, având codul PN-III-P1-1.1-PD-2019-0535.

Evenimentul se va desfăşura în limba engleză, în spaţiul virtual, via Zoom. Detaliile sunt disponibile via PhilEvents.org (https://philevents.org/event/show/94225), cât şi pe pagina Facebook: „Seminarul Departamentului de Filosofie Teoretica UniBuc”. Dacă doriţi să asistaţi la vreuna dintre prezentări, vă rugăm să-i scrieţi lui andrei.marasoiu@filosofie.unibuc.ro pentru a vă partaja detaliile.