Joi, 18 noiembrie, de la ora 16 vă invităm la o dezbatere organizată de Andrei Cornea, Dana Jalobeanu și Grigore Vida împreună cu studenții lor de la Facultatea de Filosofie a Universității din București pentru a afla Cum e mai bine să trăiști? Ca un stoic sau ca un epicurian?
Anxietate, stres, vești rele care vin în valuri, nesiguranță socială și nesfârșite conflicte. Vă sună cunoscut? În astfel de împrejurări ne întoarcem la filosofie – la acea filosofie care ne promite să ne învețe un mod de viață. Dar care filosofie? Cum e mai bine să trăiești astăzi? Să învățăm disciplina stoică sau repoziționarea epicureică? Să învățăm discernământul și disciplina de la Seneca și Marcurs Aurelius sau seninătatea și prietenia de la Epicur și Lucrețiu? Ce-ar fi să trecem în revistă argumentele lor? Să vedem ce promit; să vedem dacă putem folosi, azi, această învățătură. Vă invităm să asistați la o dezbatere în care studenți și profesori vor expune argumente și vor discuta avantajele și dezavantajele acestor școli filosofice, încercând să vă convingă, în același timp, cât mai sunt acestea de relevante și de actuale pentru noi, azi.

Dezbaterea va fi transmisă live pe canalele de Facebook Cărturești.

Pentru detalii accesați: https://fb.me/e/1izqFyI6m