Adresele de e-mail ale secretarelor de an pe niveluri de studii

LICENȚĂ ANUL I, II și III

Secretar CARMEN ȘANDRU   carmen.sandru@filosofie.unibuc.ro

MASTERAT anii I și II / DOCTORAT anii II și III

Secretar IULIANA ILIESCU iuliana.iliescu@filosofie.unibuc.ro

MASTERAT Catedra UNESCO / DOCTORAT anul I

Secretar VIVIANA CIACHIR viviana.ciachir@filosofie.unibuc.ro

18.10 – 03.11.2021: depunerea dosarelor pentru bursele de performanţă ştiinţifică

Art. I Facultatea de Filosofie acordă un număr de 2 (două) burse de performanţă ştiinţifică, una pentru ciclul de studii de licenţă, respectiv una pentru ciclul de studii de masterat. Bursele de performanță științifică se atribuie în ordinea descrescătoare a mediilor generale obţinute ca medie aritmetică din notele date de:

1. Media pe anul anterior celui care se solicită bursa;
  2. Nota primită de student pentru activitatea sa ştiinţifică din partea unei comisii constituite special în acest scop, prin votul Consiliului facultăţii;
  3. Nota primită de student pentru una dintre lucrările sale pe care acesta o apreciază ca fiind reprezentativă pentru activitatea sa ştiinţifică şi pe care o depune ataşată cererii de bursă; această notă este acordată de aceeaşi comisie constituită special în acest scop, prin votul Consiliului facultății.

În conformitate cu „Metodologia pentru acordarea burselor şi altor forme de sprijin pentru studenţii Universităţii din Bucureşti, licenţă şi masterat”, aprobată în ședința Senatului UB din data de 21.03.2018 și modificată în data de 21.10.2020, categoriile de activități luate în considerare sunt următoarele:

Articole publicate
Brevete inregistrate
Sesiuni ştiinţifice internaţionale
Sesiuni ştiinţifice naţionale
Sesiuni ştiinţifice organizate de către U.B.

Dosarele se vor depune la secretara de an:

LICENȚĂ ANUL I, II și III

Secretar CARMEN ȘANDRU   carmen.sandru@filosofie.unibuc.ro

MASTERAT anii I și II / DOCTORAT anii II și III

Secretar IULIANA ILIESCU iuliana.iliescu@filosofie.unibuc.ro

MASTERAT Catedra UNESCO / DOCTORAT anul I

Secretar VIVIANA CIACHIR viviana.ciachir@filosofie.unibuc.ro

Art. II Facultatea de Filosofie acordă un număr de 3 (trei) burse de merit II (burse MII), una pentru fiecare an de studiu pentru care acest gen de burse poate fi acordat: 1 bursă pentru anul II Licenţă, 1 bursă pentru anul III Licenţă,  1 bursă pentru anul II Masterat.

Bursele de merit se atribuie în ordinea descrescătoare a mediilor generale obţinute în anul anterior celui pentru care se solicită bursa. În cazul mediilor egale, departajarea se face pe baza următoarelor criterii, luate în considerare în ordinea următoare:

1. Media pe anul anterior;
  2. Media obţinută la examenul de admitere;
  3. Nota obținută la o probă scrisă de comentariu a unui text fundamental de filosofie, sociologie* sau administrarea afacerilor*, propus și evaluat de o comisie constituită special în acest scop, prin votul Consiliului facultății.

* pentru programele de master organizate de Catedra UNESCO