Vrei să te implici ȋn activitatea Societății Antreprenoriale Studențeşti din cadrul Universitǎții București “UNIHUB”?

Dacă dorești sǎ afli mai multe despre crearea și gestionarea unei afaceri, sǎ acumulezi experiențǎ ȋn organizarea diferitelor evenimente, sau pur și simplu să îți dezvolți noi competențe de comunicare, poți să te implici în activitatea UNIHUB.

UNIHUB oferă trei poziții de internship pentru perioada iulie – decembrie 2021  pentru studenții UB. Dacă ești interesat să faci parte din echipa UNIHUB, trimite CV-ul pe email la adresa camelia.cojocaru@faa.unibuc.ro, până la data de 15 iulie 2021.

Care sunt departamentele pentru care poți aplica?

1. a) Departamentul de promovare si evenimente
  2. b) Departamentul privind relatia cu mediul de afaceri
  3. c) Departamentul de proiecte (implementarea proiectelor UNIHUB aflate în derulare).

Căutăm, așadar, studenți interesați pentru una dintre urmǎtoarele poziții:

• Responsabil comunicare & relația cu studenții;
  • Responsabil organizare evenimente
  • Responsabil proiecte.

Ce ar trebui să faci?

• Să contribui cu știri pentru site-ul UNIHUB;
  • Să postezi informații despre activitățile UNIHUB pe conturile UNIHUB create pe rețelele de socializare (Facebook, LinkedIn, Instagram);
  • Să participi la evenimentele UNIHUB, să faci fotografii, să filmezi dacă este cazul, eventual să iei câte o scurtă declarație participanților, pentru știrile UNIHUB;
  • Să redactezi comunicate de presă pentru UNIHUB;
  • Să asiguri informarea studenților despre activitatea UNIHUB (email, contacte cu asociațiile studențești, etc);
  • Să asiguri comunicarea cu studenții înscriși la evenimente (email, telefon);
  • Să asiguri comunicarea cu reprezentanții studenților și cu companiile care participă la evenimentele UNIHUB;
  • Să contribui la planificarea și organizarea activităților UNIHUB.

Noi avem planuri mari în această vară: organizăm ateliere de lucru și o școală de vară în cadrul UNIHUB. Apoi, după începerea anului universitar, vom avea o serie de conferințe cu invitați diverși.

Ce program vei avea?

În mare parte, activitățile îți vor permite să lucrezi remote, mai ales atunci când trebuie să comunici pe email și/sau telefon cu studenții și invitații, sau să postezi pe rețele sociale. Astfel, vei putea să alegi când lucrezi, mai ales dacă ai și cursuri/ examene, etc. Totuși, va trebui să participi la evenimentele organizate de UNIHUB, la întâlnirile cu studenții și membrii echipei și să livrezi știrile și comunicatele de presă la timp.

Despre UNIHUB

UNIHUB funcționează în baza Ordinului nr. 3262/2017 privind organizarea şi funcţionarea de societăţi antreprenoriale studenţeşti în sistemul de învăţământ superior din România.

Constituită ca structură fără personalitate juridică la nivelul UB, UNIHUB reprezintă un mecanism de sprijinire, dezvoltare şi încurajare a spiritului antreprenorial în mediul universitar, în special în rândul studenţilor şi absolvenţilor UB, dar și a întregii comunități academice. Astfel, UNIHUB își propune să ofere studenţilor instrumentele necesare abordării unei cariere în antreprenoriat şi competenţele necesare, prin intermediul unor activități practice și acces la schimburi de idei și bune practici.

UNIHUB, societatea antreprenorială studenţească din cadrul UB, își propune să desfășoare activități și programe în scopul dezvoltării de aptitudini și competenţe antreprenoriale, pentru a oferi sprijinul necesar pentru crearea de noi întreprinderi de către studenții și absolvenții UB.

Printre activitățile UNIHUB, menționăm:

• Ateliere de lucru dedicate creării și dezvoltării de competențe profesionale și soft-skills;
  • Activităţi de mentorat pentru studenţii care vor să înfiinţeze un start-up;
  • Întâlniri cu antreprenori, pe diverse teme legate de antreprenoriat, crearea unui business, provocări în dezvoltarea si administrarea unei afaceri, etc.;
  • Ateliere de lucru dedicate identificării surselor de finanțare a start-up-urilor;
  • Internship-uri pentru studenți în companii antreprenoriale;
  • Vizite de lucru la sediul unor companii, în scopul înțelegerii proceselor de afaceri;
  • Târguri ale companiilor antreprenoriale, pentru a face cunoscute în rândul studenților experiențele acestora;
  • Schimb de experiență cu antreprenori și studenți din alte universități din țară și străinătate;
  • Sprijinirea înființării unui incubator de afaceri.