Primăvara aceasta ne bucură cu încă o serie de ateliere ce vizează aspecte formale conexe epistemologiei înțelegerii. Atelierele sunt găzduite de Divizia de Științe Sociale şi Umaniste a Institutului de Cercetări al Universității din București (ICUB-SSU):

• 14 aprilie, 5pm Andreea Popescu (SNSPA & UB) “Overdetermination and Successfully Carrying out an Intention”
  • 28 aprilie, 5pm Paula Tomi (Politehnica & UB) “A Critical Perspective on Tomasson’s Metaphysical Deflationism”
  • 12 mai, 5pm Marian Călborean (UB) “Logicalism in the study of natural language – The case of Kit Fine’s global vagueness and my ‘vagueness as dispersion’ “
  • 26 mai, 5pm Mihai Rusu (USAMV & UBB, Cluj-Napoca) “Modal knowledge and the source of modality”
  • 9 iunie, 5pm Bogdan Dumitrescu (UB) “Eternalism, time travel and Ludovician compossibility: A defense of David Lewis’ response to the Grandfather Paradox”

Prezentările vor fi susținute ȋn limba engleză, virtual, via Google Meet. Oricând circumstanțele o vor permite, acestea vor fi înregistrate şi partajate prin canalul de YouTube al Departamentului de Filosofie Teoretică al UB.
Atelierele fac parte din proiectul postdoctoral „Înțelegerea: aspecte fenomenale si epistemice” susținut de către UEFISCDI (PN-III-P1-1.1-PD-2019-0535) şi al cărui director de proiect este Andrei Mărășoiu (upea.andreimarasoiu.com).

Atelierele se încadrează într-o inițiativă mai amplă de a încuraja tinerii cercetători şi proiectele ȋn colaborare, cȃt şi de a construi şi sprijini rețele de cercetare, explorând ȋn profunzime semnificațiile metafizice şi epistemologice ale înțelegerii. Seria de ateliere din această primăvară urmează unei serii similare desfășurate ȋn toamna 2020.

Dacă doriți să participați la aceste ateliere, vă rugăm semnalați-vă intenția scriindu-i lui andrei.marasoiu@filosofie.unibuc.ro pentru a primi detaliile de conectare.

Mai multe detalii sunt disponibile la: https://icub.unibuc.ro/2021/03/16/workshops-in-understanding/