„Un filosof nu e rupt de lume, e conectat la tot ce se întâmplă în jurul lui”

Invitatul Danielei Zeca Buzura de sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 10:00, la „Mic dejun cu un campion” este Mircea Dumitru – un interlocutor cu farmec şi distincţie, filozof şi logician, profesor universitar și rectorul Universităţii Bucucureşti.

Cu pasiunea și convingere unui dascăl cu mulţi ani la catedră, Mircea Dumitru se numără printre foarte puţini români cărora li s-au publicat cărţile la prestigioasa editură Oxford University Press.

’’Există o tensiune conceptuală care face ca încercarea de a da o explicaţie unitară minţii şi lumii fizice să fie una dintre cele mai persistente şi deconcertante enigme’’, scrie logicianul Mircea Dumitru, invitatul din această sâmbătă al emisiunii în platoul de la Grădina Verona. Absolvent de muzică – a studiat vioara la Liceul ’’Dinu Lipatti’’ din Bucureşti -, pasionat de matematică, Mircea Dumitru a ajuns în cele din urmă un distins filozof, logician şi profesor, rector pentru două mandate al Universităţii bucureştene, cu o reputaţie recunoscută la nivel internaţional. Se numără printre foarte puţini români cărora li s-au publicat cărţile la prestigioasa editură Oxford University Press.

’’Ideile m-au motivat întotdeauna’’ mărturiseşte Mircea Dumitru, filozoful care priveşte experienţele prin care a fost nevoit să treacă ca pe nişte etape necesare: ’’Fiecare salt m-a ajutat’’, mărturiseşte el. Această bună înţelegere şi perspectivă obiectivă le-a deprins din studiul solicitant şi perseverent al muzicii, din perspectiva solistului solitar dar şi a orchestrei acompaniatoare, totul printr-un efort colectiv al disciplinei care avea să-i servească ca mod de abordare întreaga viaţă.

’’Important e ţelul fiecăruia. Fiecare exersează şi performează individual. Dar când dirijorul ridică bagheta, coordonarea trebuie să fie perfectă. Nu există succes personal, în afara celorlalţi. Într-o partitură există tensiune, coordonare a gândurilor şi a expresiei. De aceea este importantă studierea muzicii. Iar o echipă, în orice domeniu, chiar şi în politică, trebuie să se comporte ca o orchestră care are un singur scop’’ – Mircea Dumitru.

Îi venerează pe clasici, Mozart, Beethoven, Sochstacovici dar nici muzica nouă nu-i este străină. ’’Nu pot trăi în afara muzicii’’. Abilităţile creative, se dezvoltă doar prin exerciţiul imaginaţiei şi sunt necesare nu doar celor care se îndreaptă spre profesiile vocaţionale ci ele trebuie să fie integrate întregului ciclu educaţional. Nu trebuie de fel excluse sau marginalizate. Ele dezvoltă aptitudini, inteligenţa emoţională determinând o viziune creativă, generală chiar dacă individul respectiv se îndreaptă apoi spre matematică, chimie, medicină sau filozofie’’. Sunt principii educaţionale pe care le-a susţinut, alături de alte reforme şi în scurtul mandat de ministru de resort şi în perioada celor două mandate de rector al Universităţii din Bucureşti – alături de multe alte proiecte care au pus universitatea bucureşteană în rândul celor mai prestigioase unităţi de învăţământ europene.

CV-ul său este impresionant: preşedintele Societăţii Europene de Filosofie Analitică (2011 – 2014), membru corespondent al Academiei Române (din 2014), membru al Academia Europaea (din 2019), preşedintele Institutului Internaţional de Filosofie (din 2017), preşedintele Asociaţiei Universităţilor Balcanice (din 2019), ministru al Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice (iulie 2016-ianuarie 2017). Profesor – invitat la universităţi din Statele Unite, China, Franţa, România.

Mircea Dumitru vorbeşte cu convingere şi pasiunea unui dascăl cu mulţi ani la catedră, cu o deschidere şi o înţelegere care vin din experinţa de profesor-invitat în mari centre universitare din lume, de la Statele Unite, la China şi Europa.

Ce a însemnat pandemia pentru academicianul şi profesorul Mircea Dumitru? La fel ca pentru cei mai mulţi, o încetinire a ritmului, o reflecţie, o prioritizare, o recuperare a timpului alături de familie, răgazul de a scrie şi de a asculta muzică, noi proiecte.

Comunică mai mult prin reţele. ’’On-line-ul poate fi un instrument de comunicare eficient. Da, e mai artificial, dar te pune la curent repede cu toate informaţiile’’ spune Mircea Dumitru, un partener de discuţie cu farmec şi distincţie, alături de Daniela Zeca Buzura, amfitrionul emisiunii Mic Dejun cu un Campion.

• Difuzare TVR2: sambata, 10 octombrie 2020, ora 10:00
  • Reluare TVR2: luni, 12 octombrie 2020, ora 10:00
  • marti, 13 octombrie 2020, ora 5:00
  • Difuzare TVR3: duminica, 18 octombrie 2020, ora 7:55