Filosofia UB în top conform QS 2020!

Universitatea din București, alături de Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, reprezintă singurele instituții de învățământ superior din România cuprinse în recentul clasament Quacuarelly Symonds World University Rankings (QS) 2020, pe locurile 801-1000. Clasamentul analizează performanțele a mii de universități din întreaga lume, având în vedere șase dimensiuni: reputația academică, reputația de angajator, numărul de studenți, numărul de citări pentru facultăți, facultăți internaționale și studenți internaționali.

Facultatea de Filosofie, alături de celelalte facultăți ale U.B. care sunt monitorizate în domeniul fundamental „Arte și științe umaniste (Arts and humanities)”, contribuie decisiv la această clasare de frunte. Prin eforturile noastre și ale colegilor noștri din U.B. am reușit să poziționăm Universitatea din București drept prima universitate din România în acest domeniu, pe locurile 401-450 în întreaga lume, în creștere față de anul trecut (locurile 451-500).

Îi felicităm și le mulțumim tuturor celor care au contribuit la această reușită!