Redeschiderea centrului de împrumut al Bibliotecii Facultății de Filosofie

Biblioteca Centrala Universitara „Carol I” va relua parțial programul cu publicul, începând din data de 18 mai 2020. Centrele de împrumut din bibliotecile filiale vor funcționa după următorul program:

• Luni – Joi: 8,30 – 15,30

• Vineri: 8,30 – 12,30

Împrumutul de publicații la domiciliu și restituirea publicațiilor împrumutate se vor face exclusiv în baza unei comenzi online prealabile.

Astfel, în cazul Bibliotecii de Filosofie, utilizatorii cu  drept de împrumut vor transmite un email la adresa: imprumutfilosofie@gmail.com, în care vor preciza dacă doresc să împrumute anumite titluri sau să restituie publicațiile împrumutate.

Cererile de împrumut efectuate de luni până vineri, până la ora 12, vor putea fi onorate în ziua lucrătoare următoare, dacă bibliotecarul de la centrul de împrumut vă va confirma prin email că titlurile solicitate sunt disponibile.

Catalogul bibliotecii poate fi consultat aici: http://193.231.9.12/Alice/find.php

Un email de confirmare va fi trimis și utilizatorilor care doresc să restituie publicații. La fel, aceștia vor fi invitați la sediul bibliotecii în ziua următoare trimiterii solicitării, pe bază de programare. Cărțile restituite vor fi plasate automat în carantină.

Nu vor exista penalități la returnarea documentelor împrumutate anterior datei de 16 martie 2020, când a fost decretată starea de urgență.

Relațiile cu publicul se vor desfășura în deplină concordanță cu respectarea normelor preventive în vigoare – prezența a maximum 3 persoane în spațiile publice închise, purtarea măștii de protecție, îndeplinirea cerinței de distanțare socială.