Laurențiu Staicu, profesor universitar la Facultatea de Filosofie din București și consilier filosofic la Asociația Română de Filosofie Practică, a transformat disciplina pe care o predă într-o poveste cu care vrea să spargă rigorile limbajului academic și să ajungă mai ușor la cei mai tineri dintre noi. Din experiența cu studenții a învățat că puștii de azi vin din liceu deja plictisiți și sătui de lecțiile monotone și certitudinile profesorilor. A vrut să scrie pentru ei o carte ca un îndemn tacit la reflecție și echilibru, la cumpănire și luciditate, bună de citit în perioade de criză. A ieșit o serie de dialoguri imaginare între adolescenți, după modelul scrierilor filosofului grec Platon. „E foarte ușor să te lași purtat de emoții sau de instinctele primare și să uiți de tine și de ceilalți în astfel de momente. Filosofia te silește cumva să o apuci pe drumul invers, să te uiți mai îndeaproape la tine, să-i privești pe ceilalți căutând ceea ce te aseamănă cu ei, nu ceea ce te separă. Pe acest traseu putem ajunge la înțelegere și compasiune, la sprijin și îngăduință”, spune profesorul.

Sursa: scena9.ro