Cursuri de formare continuă și dezvoltare profesională

pentru profesorii din învățământul preșcolar și învățământul primar

Nivelul I

10, 17 și 31martie 2020

5 și 12 mai 2020

Școala Gimnazială nr. 81 din București

Formator: lector univ. dr. Marin Bălan

Centrul de Formare în Filosofie din Facultatea de Filosofie a Universității din București organizează, în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 81 din București, două cursuri de formare continuă și dezvoltare profesională în domeniul filosofiei pentru copii.

• Cursul „Practici ale filosofiei pentru copii în școala primară” se adresează profesorilor care predau în școala primară.
  • Cursul „Inițiere în practica filosofiei pentru copii în grădiniță” se adresează profesorilor care își desfășoară activitatea în grădinițe.

Organizator

• Centrul de Formare în Filosofie din Facultatea de Filosofie a Universității din București
  • Partener: Școala Gimnazială nr. 81 din București

Formator

• Lector univ. dr. Marin Bălan, directorul Centrului de Formare în Filosofie

Cine se poate înscrie?

• Cursurile sunt organizate pentru profesorii cu licență în învățământul primar, respectiv, în învățământul preșcolar, afiliați în prezent, ca titulari sau suplinitori, la Școala Gimnazială nr. 81 din București
  • Dacă rămân locuri disponibile, organizatorii vor anunța dacă se pot înscrie și profesori afiliați la alte unități școlare din București.
  • Numărul minim de locuri: 15.
  • Numărul maxim de locuri: 20.

Când se fac înscrierile?

• Profesorii afiliați la Școala Gimnazială nr. 81 din București și-au exprimat deja intenția de a participa la aceste cursuri.
  • Pentru profesorii afiliați la alte unități școlare din București, înscrierile se fac în perioada: 2 martie – 6 martie 2020, dacă au rămas locuri disponibile.

Cum se fac înscrierile?

• Înscrierile se fac on-line, printr-un email trimis către persoana de contact, profesor înv. primar Georgiana Panaitescu-Liess: scoala81bucuresti@yahoo.com
  • Profesorii afiliați la alte unități școlare vor atașa o Recomandare din partea conducerii unității școlare (director / director adjunct)

Când se desfășoară cursurile de formare?

• Cursul pentru profesorii din învățământul primar se desfășoară zilele de 10, 17 și 31 martie 2020, de la ora 16.00 până la ora 20.00.
  • Cursul pentru profesorii din învățământul preșcolar se desfășoară zilele de 5 și 12 mai 2020, de la ora 16.00 până la ora 20.00.

De ce să participați la aceste cursuri de formare?

• Prin filosofia pentru copii aveți ocazia să oferiți celor mici o nouă modalitate de a învăța: punând întrebări și discutând. Ei vor înțelege că ideile lor au valoare, ca și ideile celorlalți; își vor da seama că nu trebuie să aibă întotdeauna dreptate; vor învăța să gândească critic, creativ, să le pese de celălalt. Oferiți o șansă de a se face auziți și celor considerați copii „tăcuți”, „neinteresați”, sau „dificili”.

Confidențialitatea datelor personale

• Datele personale solicitate vor fi folosite numai în scopul organizării cursurilor de formare din acest an și nu vor fi transmise unor terți.
  • Considerăm că persoanele care solicită înscrierea ne permit să folosim datele de contact puse la dispoziție (email, telefon) în legătură cu buna desfășurare a cursurilor. Aceste date de contact nu vor fi transmise unor terți.

Loc de desfășurare

• Activitățile din cadrul celor două cursuri se vor desfășura la sediul Școala Gimnazială nr. 81 din București
  • Adresa: București, Sector 3, Strada Nerva Traian, Nr. 33

Precizări finale

• Acest eveniment nu beneficiază de niciun fel de finanțare; ca urmare, organizatorii nu preiau niciun fel de costuri personale ale participanților.
  • Nu se percepe taxă de participare.
  • Participanții vor primi certificate de absolvire a Cursului de formare continuă și dezvoltare profesională (nivelul I) din partea Facultății de Filosofie a Universității din București.
  • Persoanele care nu îndeplinesc condițiile de participare sunt rugate să nu insiste în vederea acceptării.

Comitetul local de organizare

• Profesor dr. Gheorghiţa Badea (președinte)
  • Profesor înv. primar Camelia Andreescu
  • Profesor înv. primar Georgiana Panaitescu