Pe data de 12 mai, la orele 10.00, Andrew Louth, membru al Academiei Britanice şi profesor la Universitatea din Durham, unul dintre cei mai de succes teologi contemporani, vine la Facultatea de Filosofie pentru a susţine o prelegere cu titlul “Modern Orthodox Thinking. Philokalia and Philosophy”.

Ce înseamnă gândirea ortodoxă şi cum poate fi cunoscut Dumnezeu?
Ce loc are raţiunea în lumea adevărurilor de credinţă?
Cum e oare posibil să împaci mintea cu o experienţă-limită?
Cine sunt gânditorii care au adus laolaltă spiritualitatea şi reflecţia?

La aceste întrebări, dar şi la multe altele, va răspunde Andrew Louth, teolog contemporan, în prezent profesor emerit al Durham University şi la Vrije Universiteit Amsterdam, fost profesor la Universitatea din Oxford, şi membru titular al Academiei Britanice.

Evenimentul va avea loc pe 12 mai, la amfiteatrul Titu Maiorescu, din cadrul Facultăţii de Filosofie, Universitatea din Bucureşti, Splaiul Independeţei, nr. 204. Intrarea este gratuită.