U

Marți 10 noiembrie 2015, Facultatea de Filosofie a găzduit vizita Ambasadorului Mexicului în România, ES domnul Agustín Gutiérrez Canet.
Atât ES domnul Ambasador Agustín Gutiérrez Canet, cât și domnul Rector Prof. Mircea Dumitru și domnul Decan Prof. Romulus Brâncoveanu au subliniat importanța relațiilor diplomatice și de prietenie dintre România și Mexic, filosofia fiind un punct de legătură între cele două culturi.
Cu ocazia vizitei sale, Excelența Sa a donat Facultății de Filosofie un portret al filosofului Emil Cioran, realizat de renumitul fotograf mexican Rogelio Cuéllar.
Fotografia donată de Ambasadorul Mexicului a făcut parte din expoziția “Emil Cioran, fotografiat de Rogelio Cuéllar“, organizată la Biblioteca Naţională, în perioada 15 septembrie – 31 octombrie 2015, cu ocazia aniversării a 80 de ani de Relații Diplomatice între Mexic și România.