Joi, 26 martie, Centrul de Cercetǎri în Dreptate Intergeneraţionalǎ, Responsabilitate Socialǎ şi Sustenabilitate (DIRESS) şi Facultatea de Filosofie organizeazǎ workshop-ul internaţional cu titlul The Future of Nuclear Energy in Romania. Sustainability, Social and Philosophical Aspects.

Workshop-ul este organizat în cadrul proiectului internaţional PLATENSO (FP7 EURATOM) şi beneficiazǎ de participarea unor cercetǎtori din Germania, Suedia şi Belgia, precum şi de cea a unor specialişti români din domeniul energiei nucleare şi al ştiinţelor sociale de la ICN Piteşti, Universitatea din Bucureşti, Universitatea Babeş Bolyai etc. Vor participa, de asemenea, reprezentanţi ai instituţiilor publice şi ai ONG-urilor din domeniul energiei nucleare.

Evenimentul se va desfǎşura la Facultatea de Filosofie (Splaiul Independenţei, nr. 204, Bucureşti) între orele 10.00 şi 18.00  Printre temele abordate se numǎrǎ: problematica energiei nucleare în contextul dreptǎţii globale, riscurile nucleare şi problemele etice ridicate de ele, inclusiv pentru dreptatea intergeneraţională, sustenabilitatea energiei nuclearǎ, principiul prejudiciului minim, democratizarea dezbaterii şi deciziei publice pe teme nucleare ş.a.. De asemenea, vor fi abordate în mod specific aspecte privind stadiul actual al dezvoltǎrii nucleare în România, provocǎrile şi riscurile pe care aceasta le ridicǎ din perspectiva aspectelor de dreptate între generaţii şi responsabilitate socialǎ.

Sunt invitaţi sǎ participe la dezbateri cercetǎtori cu experienţǎ şi tineri cercetǎtori, precum şi studenţi interesaţi de implicaţiile etice şi sociale ale energiei nucleare în România.

Pentru mai multe detalii, vǎ rugǎm sǎ ne contactaţi la adresa ileana.dascalu83@gmail.com.

Programul workshop-ului poate fi consultat aici.