balet afis-page-001F I L O S O F I E   Ş I   C U L T U R Ă   P O P U L A R Ă

Program de conferinţe, dezbateri şi simpozioane

Coordonator: Marin Bălan

Marţi, 13 ianuarie, ora 18.00

Facultatea de Filosofie, Amf. „Mircea Florian”, Spl. Independenţei, 204

Balet şi Filosofie

O dezbatere despre implicaţiile filosofice ale dansului şi baletului

Fenomenul dansului este susceptibil să fie interogat filosofic prin raportare la diversele sale faţete: fie ca sistem semiotic (comunicarea prin gestul corporal), fie pe palierul simbolisticii sale culturale (dansul folcloric), fie ca formă de artă. Baletul, ca tip de dans dezvoltat în cadrul culturii occidentale, este renumit mai ales pentru dificultăţile tehnice pe care le întâmpină interpreţii pe parcursul formării lor. Pentru cei care-l practică, baletul înseamnă o muncă extenuantă care se desfăţoară pe parcursul unei vieţi aproape ascetice. Pe de altă parte, din perspectiva celui care priveşte un spectacol, înseamnă o modalitate de a exprima idei şi emoţii printr-o plastică corporală elegantă şi precisă. Mai puţin vizibilă este relaţia cu sinele care se construieşte pe parcursul formării unui interpret de balet; nu este uşor de descris modul în care raportarea unui dansator profesionist la propria corporalitate reprezintă un indiciu pentru imaginea despre corpul uman formată într-o cultură sau epocă istorică; şi nici maniera în care sunt sudate într-un spectacol mai multe arte, adică acel sincretism care, la un moment dat, a condus la etichetarea baletului drept o Gesamtkunstwerk (operă de artă totală). Scopul acestei dezbateri este de a familiariza auditoriul cu astfel de problematici care transgresează domeniul baletului şi dansului, clădind, prin transdisciplinaritate, o punte între arta civilizării corpului şi filosofie.

Anca Mândrescu

Profesor

Liceul de Coregrafie „Floria Capsali”

Imaginea corporalităţii şi autonomia baletului în secolul al XVIIIlea