În perioada 2-10 decembrie, Facultatea de Filosofie va primi vizita Dr. Dominic Roser, James Martin Fellow, Oxford Martin Programme on Human Rights for Future Generations.
Prezenţa Dr. Dominic Roser are ca scop predarea unor cursuri masteranzilor Facultăţii de Filosofie pe teme privind dreptatea intergeneraţională şi etica schimbărilor climatice.
Cele două prelegeri vor avea loc marţi, 2 decembrie, ora 16.00, Amfiteatrul Titu Maiorescu şi, respectiv, joi, 4 decembrie, ora 16.00, Sala 8 (ambele aflându-se în Facultatea de Filosofie, Splaiul Independenţei 204, etaj 1).
Studenţii şi cercetătorii Facultăţii de Filosofie, interesaţi de aceste teme, sunt invitaţi să participe la aceste prelegeri.

Vizita Dr. Roser este finanţată de Fundaţia Europeană pentru Ştiinţă, în cadrul proiectului “Rights to a Green Future, Uncertainty, Intergenerational Human Rights and Pathways to Realization (ENRI-Future)”. Facultatea de Filosofie participă la acest proiect prin centrul de cercetare DIRESS, condus de prof.dr. Adrian-Paul Iliescu.