Centrul de Cercetare în Etică Aplicată (, în Marea Britanie, la un atelier de lucru comun cu specialişti de la Centrul Uehiro de Etică Practică, Universitatea din Oxford. Astfel, unul dintre cele mai mari şi specializate centre din lume pentru cercetarea în etica aplicată lucrează cu românii de la singura instituţie de învăţământ superior din ţară unde se pot studia discipline etice.

Mircea Dumitru, rectorul Universităţii din Bucureşti, Valentin Mureşan, director CCEA, Emanuel Socaciu, director adjunct CCEA, Emilian Mihailov şi Constantin Vica se întâlnesc cu cercetătorii din Oxford pentru a dezbate şi a comenta unele dintre provocările etice ale interacţiunii dintre oameni. De asemenea, vor atinge teme precum relația oamenilor cu noile tehnologii, mediată prin metode ca bioameliorarea morală ori stimularea electrică a creierului copiilor. Gazdă principală este profesorul Julian Săvulescu, unul dintre cei mai cunoscuţi bioeticieni din lume.