Joi, 6 noiembrie 2014, Centrul de Cercetare în Etică Aplicată al Facultății de Filosofie din cadrul Universității din București organizează dezbaterea cu tema Etica de mâine a mediului: Geoinginerie și tehnostabilizare a climei. Lectorul va fi Radu Simion, masterand al Facultății de Filosofie, iar critic Florin Prună (drd. Facultatea de Filosofie, Universitatea din București). Întâlnirea face parte din seria Dezbaterilor de joi seara.

Centrul de Cercetare în Etică Aplicată (CCEA) organizează și în acest an Dezbaterile de joi seara. Centrul și membrii săi își asumă rolul de a impulsiona dezbaterile de etică aplicată și filosofie morală în România. Aceste întâlniri au drept miză reunirea oamenilor din diverse discipline și profesii, interesați de problemele etice complexe care se ivesc în viața publică, privată și profesională contemporană.