Joi, 30 octombrie 2014, Centrul de Cercetare în Etică Aplicată al Facultății de Filosofie din cadrul Universității din București organizează dezbaterea cu tema Lipsa valorilor tinerei generații. Liceenii de astăzi intre mit și realitate. Lectorul va fi Ștefan Pălărie (Școala de valori), iar critic Constantin Vică (CCEA, Facultatea de Filosofie, Universitatea din București). Întâlnirea face parte din seria Dezbaterilor de joi seara.

Centrul de Cercetare în Etică Aplicată (CCEA) organizează și în acest an Dezbaterile de joi seara. Centrul și membrii săi își asumă rolul de a impulsiona dezbaterile de etică aplicată și filosofie morală în România. Aceste întâlniri au drept miză reunirea oamenilor din diverse discipline și profesii, interesați de problemele etice complexe care se ivesc în viața publică, privată și profesională contemporană.