Adevărul Live şi Centrul de Cercetare în Etică Aplicată lansează, joi, de la ora 12.00, prima emisiune de dezbateri etice din România. Scopul acestor emisiuni este de a aduce în atenția celor intersați pistele de abordare morală ori etică a problemelor cotidiene. În spațiul public problematizările morale ale diferitelor conflicte politice ori sociale lipsesc cu desăvârșire. Parteneriatul CCEA și Adevărul Live își propune să corecteze aceast deficit prin intermediul unor emisiuni a căror principală miză este popularizarea gândirii etice și morale, într-un limbaj accesibil tuturor.

Mâine, de la 12.00, medicul Sever Oană şi eticianul Emilian Mihailov, director al Centrului de Cercetare în Etica Aplicată de la Facultatea de Filosofie, Universitatea din Bucureşti, vor vorbi despre eutanasie şi sinuciderea asistată medical.