Savulescu-AFISMarți, 27 mai 2014, Universitatea din București va acorda titlul de Doctor Honoris Causa lui Julian Savulescu, profesor la Universitatea din Oxford, personalitate științifică având remarcabile realizări în cercetarea academică și experimentală din domeniul eticii aplicate.

Festivitatea de decernare a titlului se va desfășura începând cu ora 11:00 în Sala „Constantin Stoicescu” a Palatului Facultății de Drept (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46).

Recent, profesorul Savulescu și-a arătat deschiderea sa către România prin proiecte concrete de cercetare și consultanță instituțională. În următoarea perioadă se va realiza un acord-cadru de cooperare între Centrul de Cercetare în Etică Aplicată, din cadrul Facultății de Filosofie, Universitatea din București și Centrul „Uehiro” din Oxford, având ca miză strângerea legăturilor culturale şi de cercetare filosofică între cele două centre.

Julian Savulescu, Doctor Honoris Causa al Universității din București