A 4-a ediție a Colocviului Internațional Bucharest Colloquium in Early Modern Philosophy(Science)

Experimente și arte ale descoperirii în perioada modernă timpurie

12-14 mai 2013

Facultatea de Filosofie

Universitatea din București

PN-II-ID-PCE-2011-3-0719:

From natural history to science (http://blogs.ub-filosofie.ro/pce/)

Evenimentul este organizat de CELFIS și Facultatea de Filosofie, Universitatea din București, în cadrul proiectului PN-II-ID-PCE-2011-3-0719: From natural history to science (director de proiect: Dana Jalobeanu). Co-organizator: Cesare Pastorino (University of Sussex, UK).

Comitetul de organizare:

Roger Ariew (South Florida)

Sorin Costreie (University of Bucharest)

Mihnea Dobre (University of Bucharest)

Daniel Garber (Princeton University)

Dana Jalobeanu (University of Bucharest)

Cesare Pastorino (Essex University)

Iulian Toader (University of Bucharest).

În ultimii ani, experimentul, metodele experimentale și practicile empirice din perioada modernă timpurie au primit o atenție sporită din partea comunității academice. Pe de o parte, istoriile tradiționale ale științei și ale filosofiei s-au văzut confruntate cu o gamă mai largă de exemple care nu se încadrau în categoriile deja existente (e.g., diverse practici observaționale și moduri de raportare a experimentelor). Pe de altă parte, categoriile respective au fost criticate pentru limitarea posibilităților explicative (e.g., înțelegerea experimentului într-un sens specific sec. XVIII-XIX). Aceste probleme au arătat necesitatea re-evaluării și a reformării concepțiilor noastre tradiționale cu privire la practica experimentală.

Prin organizarea workshopului Experimente și arte ale descoperirii în perioada modernă timpurie, intenționăm să punem împreună cercetători care studiază felul în care experimentul este tematizat în diferitele domenii ale gândirii secolelor XVI-XVII (e.g., filosofia naturală, istoriile naturale, matematicile mixte, medicina, filosofia morală, teologia etc.). Principalele puncte de interes în cadrul acestui workshop sunt: (a) valoarea creativă a experimentelor din perioada modernă timpurie; (b) folosirea experimentul și a „analogiilor”; (c) forme de experimentare cu pronunțat caracter metodologic.

Participanți (în ordine alfabetică):

Peter Anstey (University of Sydney)

Roger Ariew (South Florida)

Vlad Alexandrescu (University of Bucharest)

Arianna Borelli (Wuppertal University)

Daniel Garber (Princeton University)

Sorana Corneanu (University of Bucharest)

Maarten van Dyck (University of Ghent)

Mordechai Feingold (California Institute of Technology)

Benedino Gemelli (Liceo Cantonale di Bellinzona)

Albrecht Heeffer (University of Ghent)

Vera Keller (University of Oregon)

Sergius Kodera (University of Vienna)

Sebastian Mateiescu (University of Bucharest)

Kathryn Murphy (Oxford University)

Stephen Pumfrey (Lancaster University)

Evan Ragland (The University of Alabama in Huntsville)

Jonathan Regier (CNRS, Paris)

Sophie Roux (Paris, Grenoble)

Richard Sarjeantson (Cambridge University)

Justin Smith (University of Montreal, University Paris VII)

Ian Stewart (Kings’ College, Hallifax)

Alberto Vanzo (University of Birmingham)

Koen Vermeir (CNRS, Paris).