Facultatea de Filosofie a Universităţii din București organizează miercuri, 2 noiembrie 2011, conferinţa Explanation through scientific models, susţinută de Richard David-Rus.

Richard David-Rus este membru al Institutului de Antropologie „Francisc J. Rainer”. Interesele sale de cercetare sunt metodologia cercetării ştiinţifice, filosofia ştiinţei, modelarea statistică a datelor biomedicale.

Conferinţa face parte din seria seminarului săptămânal al Departamentului de Filosofie teoretică al Facultăţii de Filosofie din cadrul Universităţii din Bucureşti. Acesta este un seminar de cercetare deschis, în care profesori şi cercetători din ţară şi străinătate îşi expun rezultatele cercetărilor şi discută liber cu participanţii prezenţi la fiecare întâlnire.

Conferinţa Explanation through scientific models, se va desfăşura începând cu ora 18:00 în Amfiteatrul Titu Maiorescu al Facultăţii de Filosofie (Splaiul Independenţei, nr. 204, sector 6).