Eveniment organizat de Facultatea de Filosofie a Universităţii din Bucureşti

Partener principal Media: Radio România Cultural

• Timp şi spaţiu: 5 iunie 2011, orele 12-20, sediul Facultăţii de Filosofie a Universităţii din Bucureşti (Splaiul Independenţei nr. 204, Sector 6, Bucureşti; Cod poştal 060024).

• Temă: Relaţiile dintre Filosofie şi Gastronomie. (Şi nu numai).

Program:

• Ora 12: Deschidere (Amfiteatrul Mircea Florian).

Vorbesc:

• Prof. Univ. Dr. Romulus Brâncoveanu, Decanul Facultăţii de Filosofie a U.B.
    • Conf. Univ. Dr. Sebastian Grama (Facultatea de Filosofie a U.B.)
  • Ora 12,30 (Amfiteatrul Mircea Florian): Şerban Anghelescu (Muzeul Ţăranului Român): “Cunoaşterea orală”.
  • Orele 12,45-13,15: Discuţii în curtea Facultăţii şi (mai ales) degustare de minuni culinare preparate de către studenţi şi profesori, precum şi de alţi invitaţi.
  • Ora 13,15 (Amfiteatrul Mircea Florian): Adrian Majuru (Asociaţia pentru Antropologie Urbană din România): “Cum se distrau românii odinioară?”.
  • Orele 14,00-14,15: Discuţii şi degustare.
  • Ora 14,15: Lansări de carte:
    • Liviu Lucaci – Marusia (teatru), Editura Palimpsest, 2011
    • Sebastian Grama – Transparenţa ermetică, Editura Universităţii din Bucureşti, 2011 (+ un moment de lectură cu actorul Ioan Cortea)
  • Orele 15,15 (Amfiteatrul Titu Maiorescu): Spectacol de improvizaţie cu trupa IMPROVISNEYLAND
  • Orele 16,00-16,30: Discuţii şi degustare.
  • Ora 16,30 (Amfiteatrul Mircea Florian): Paul Sandu (cercetător la Univ. Albert-Ludwig, Freiburg): “Dionisie Dochioiu – O perspectivă genetică asupra drogurilor”. (Text în lectura actorului Lari Giorgescu).
  • Ora 16,45 (Amfiteatrul Mircea Florian): Ana Maria Datcu (drd. al Facultăţii de Filosofie a U.B.): “Sarea-n bucate”.
  • Ora 17,00 (Amfiteatrul Mircea Florian): Mugur Zlotea (Dr., U.B.): “O lume cu gust – vocabularul culinar al relaţiilor sociale în China”.
  • Ora 17,15 (Amfiteatrul Mircea Florian): Andrei Găitănaru (drd. al Facultăţii de Filosofie a U.B., membru al Centrului de Studii Medievale, U.B.): “Mâncând cuvinte”.
  • Ora 17,30 (Amfiteatrul Mircea Florian): Raluca Bujor (studentă, Facultatea de Filosofie a U.B.): “Reţete filosofice”.
  • Orele 17,40-19,50: Discuţii şi degustare.
    • NOTĂ: Intrarea vizitatorilor se va face pe baza:
  1. anunţării în prealabil la adresa de e-mail sus-menţionată;
  2. prezentării unei legitimaţii de student sau de presă valabile.
  • Alţi parteneri: Bucureştii Vechi şi Noi, Asociaţia pentru Antropologie Urbană din România, Destin Valah, Improvisneyland