Epistemologia științei și managementul cunoașterii

Facultatea de Filosofie a Universității din București anunță programul simpozionul ”Managementul cunoașterii: probleme fundamentale”. Evenimentul se va desfășura în data de 11 iunie 2010, începând cu orele 10, în Amfiteatrul Mircea Florian al Facultății de Filosofie, situată în Splaiul Independentei nr. 204. Manifestarea va avea loc potrivit următorului desfășurător:

Ora

Participant

Prezentare

Prof. univ. dr. Romulus Brâncoveanu
Decan al Facultății de Filosofie, Universitatea din București

Cuvânt de deschidere

1005 Conf. univ. dr. Constantin Stoenescu
Prodecanul Facultății de Filosofie, Universitatea din București – directorul programului de cercetare ”Managementul cunoașterii și epistemologia științei”

Prezentarea manifestării

Prof.univ. dr. Ilie Parvu,

Titlu rezervat

1040 Prof. univ. dr. Romulus Brâncoveanu
Facultatea de Filosofie, Universitatea din București

Cultura organizației: o perspectivă antropologică

1110 Conf. univ. dr. Constantin Stoenescu
Facultatea de Filosofie, Universitatea din București

Cunoașterea personală și cunoaștere organizațională

Lect. univ. dr. Cristina Leovaridis
Facultatea de Comunicare şi Relaţii Publice, SNSPA

Organizațiile intensiv-cognitive şi managementul acestora. Agenția de publicitate ca organizație de acest tip

1210 Conf. dr. Laurențiu Staicu
Facultatea de Filosofie, Universitatea din București
Managementul cunoașterii sau cunoașterea managementului? Scurte observații despre cultura organizatională autohtonă
1240 Lect. dr. Emanuel Socaciu
Facultatea de Filosofie, Universitatea din București

Competența morală și managementul eticii în organizații

Pauză

Lect.dr. Sorin Costreie
Facultatea de Filosofie, Universitatea din București

Societatea bazată pe cunoaștere matematică

Octavian Șerban
Knowledge Management Institute Romania

Managementul cunoașterii sau arta de a scrie proiecte de succes

Asist. cerc. dr. Bogdan Boghițoi

Cunoașterea ca fenomen tacit

1530 Asist. cerc. drd. Lavinia Marin

Managementul cunoașterii și
proprietatea intelectuala.

dr. ing. Vasile AVĂDĂNEI
Oficiul Teritorial pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii şi Cooperaţie Bacău
dr. ing. Lidia AVĂDĂNEI,
Centrul de Incubare Creativ – Inovativ de Afaceri Roznov-Neamţ
chim. Oana Crina BUJOR,
S.C. INFAST S.R.L. Piatra Neamţ
dr. ec. Lazăr LATU,
Forumul Montan Român – filiala Neamţ

Provocări privind dezvoltarea zonei de munte în societatea bazată pe cunoaștere

1630 Conf. univ. dr. Constantin Stoenescu

Concluzii

Dincolo de cei care vor susține prezentările, specialiști provenind din cele mai varii orizonturi teoretice, așa cum o cere vocația interdisciplinară a evenimentului, la eveniment sunt așteptați toți cei interesați de acest domeniu nou de cercetare, reprezentat de managementul cunoașterii. Intrarea este liberă.

Simpozionul Managementul cunoașterii: probleme fundamentale” se derulează în cadrul programului “Epistemologia științei și managementul cunoașterii” , program gestionat de către Centrul Pentru Studierea Raționalității și Credințelor al Facultății de Filosofie și finanțat de CNCSIS prin Programul PN II Idei. Comitetul de organizare al manifestării este format din:

• CONSTANTIN STOENESCU, conf. univ. dr., Facultatea de Filosofie, Universitatea din București
• ILIE PÂRVU, prof. univ. dr., Facultatea de Filosofie, Universitatea din București;
• ROMULUS BRÂNCOVEANU, prof. univ. dr., Facultatea de Filosofie, Universitatea din Bucureşti;
• LAURENȚIU STAICU, conf. univ. dr. Facultatea de Filosofie, Universitatea din București;
• LAVINIA MARIN, asist. cerc. drd., Facultatea de Filosofie, Universitatea din București;
• BOGDAN BOGHIȚOI, asist. cerc. dr., Facultatea de Filosofie,Universitatea din București.

Persoană de contact: asist. cerc. dr. Bogdan Boghitoi; e-mail:simpozion@managementulcunoasterii.ro tel: 0723 686 753