Comunicat cu privire la desfășurarea cursurilor din Facultatea de Filosofie în perioada 12 martie – 31 martie 2020

Consiliul de administrație al U.B. a aprobat astăzi, 11 martie, suspendarea cursurilor „față în față” și continuarea acestora online. S-a luat totodată hotărârea creării unui Grup de Coordonare a Activităților Educaționale Online (GCAEO), atât la nivelul Rectoratului, cât și la nivelul fiecărei facultăți. În cazul Facultății de Filosofie, Grupul de Sprijin pentru Activitățile Educaționale Online (GSAEO-Filosofie) va avea următoarea componență:

• Viorel Vizureanu, decan
  • Emanuel Socaciu, prodecan
  • Laurențiu Staicu, prodecan
  • Constantin Stoenescu, director departament
  • Cristian Iftode, director departament
  • Constantin Vică, profesor
  • Silvia Patrașc, reprezentant al studenților
  • Lilian Ciachir, administrator șef

În urma consultărilor, s-a luat hotărârea ca, începând de luni, 16 martie, să fie folosită platforma de e-learning Moodle pentru asigurarea de suport săptămânal obligatoriu pentru toate cursurile din cadrul Facultății de Filosofie. Suplimentar acestui cadru de bază, fiecare dintre profesori va putea apela și la alte instrumente de e-learning  (Microsoft 365, Zone, EasyClass etc.) sau de conferințe online (Skype, Zoom), în funcție de eventuale nevoi specifice anumitor cursuri/seminarii.

O atenție deosebită va fi acordată disciplinelor din anii terminali de la licență și masterat, pentru a nu pune în pericol orarul fixat pentru atingerea țintei finale a acestor studii, susținerea lucrării de licență și a dizertației.

Avem deplina convingere că în perioada următoare, dincolo de modificările introduse în regim de urgență în maniera de desfășurare a procesului pedagogic, putem avea în continuare o activitate de bună calitate intelectuală, putem acționa eficient pentru a le oferi studentelor / studenților un învățământ la standardele cu care le-am / i-am obișnuit. Este totodată și un moment important în viața instituției, în care putem întări coeziunea comunității pe care o formăm prin acțiunile noastre concrete.