Conferințele București-Chișinău, Ediția I: “IDENTITATE ȘI VALORI CULTURALE IN CONTEXT EUROPEAN”

PrezentareProgram

În data de 29 martie 2019, Facultatea de Filosofie a Universității din București și Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității de Stat din Moldova organizează prima ediție a seriei de Conferințe București-Chișinău “Identitate și valori culturale în context european”.

În contextul european actual problematica identității și a valorilor culturale revine în mod constant în discuție, România și Republica Moldova fiind vizate în mod direct de acest subiect, prin prisma valorilor sociale, politice, etnice, culturale, religioase etc.

Lucrările conferinței constituie o excelentă ocazie de analiză și evaluare a situației făcută de către specialiști din domeniul științelor socio-umane.

Comitetul de organizare

• Prof. univ. dr. Romulus BRÂNCOVEANU