Poziția Facultății de Filosofie în legătură cu invitarea domnilor Petre Roman și Teodor Brateș la un curs desfășurat în cadrul facultății

Evenimentele organizate de Facultatea de Filosofie sunt făcute publice pe pagina de internet a instituției, prin postări oficiale pe rețelele de social media sau prin afișe expuse în spațiile academice dedicate acestora. Evenimentul la care fac referire informațiile vehiculate în presă sau luările de poziție de pe internet reprezintă inițiativa personală a cadrului didactic implicat, nefiind organizat și promovat instituțional de facultatea noastră. Promovarea acestuia a fost exclusiv rezultatul inițiativelor personale ale studenților și a preluării lor de către media. Folosirea în diferite contexte a subiectului colectiv „Facultatea de Filosofie” ca inițiator și organizator al evenimentului respectiv reprezintă fie rezultatul unei lipse de informare elementară, fie o falsificare deliberată a realității.

Facultatea de Filosofie respectă necondiționat libertatea de expresie exercitată în mediul universitar, precum și dreptul fiecăruia dintre membrii săi de a organiza dezbateri în acest spațiu, cu privire la orice temă, cu invitații pe care îi consideră potriviți în acest sens, atâta vreme cât sunt respectate Carta Universității și legile românești în vigoare. Facultatea de Filosofie respectă dreptul la opinie al oricărei persoane care nu este de acord, verbal sau în scris, cu cele afirmate în mod liber în spațiul universitar, dar respinge orice îndemn la cenzurarea acestor afirmații din alte considerente decât cele legale.