ATELIER DE FILOSOFIE PENTRU COPII DE ZIUA COPIILOR LA FACULTATEA DE FILOSOFIE

Ați stat vreodată de vorbă cu un filosof? Nu vă pripiți să răspundeți cu „nu”. Dacă aveți copii care merg la școală sau la grădiniță, deja ați făcut-o. Trebuie numai să vă aduceți aminte de acele întrebări care v-au întrerupt lucrul, mersul, tihna.

Dragi părinți și bunici, ce-ar fi să aduceți copiii la Facultatea de Filosofie chiar de Ziua Copiilor? Vineri, 1 iunie, facultatea noastră organizează un atelier de Filosofie pentru copii. După atelier, dacă vremea va fi prietenoasă, copiii vor desena pe asfaltul din parcarea facultății. La sfârșit, copiii vor primi diploma de „copil-filosof”.

Grăbiți-vă să înscrieți copiii! Nu sunt decât 15 locuri.

Moderator: lector univ. dr. Marin Bălan (director al Centrului de Formare în Filosofie).

Animator: Alexandra Ziscovici (studentă, anul III Licență, Facultatea de Filosofie).

Cine poate fi înscris? Cum şi când se fac înscrierile?

■  Atelierele sunt organizate pentru copii de 5 până la 8 ani, înscriși la grădiniță sau la școală.

■  Data limită pentru înscrieri: 23 mai.

■  Numărul de locuri: 15. În momentul în care sunt ocupate cele 15 locuri, înscrierile se sistează, iar pe site-ul facultății (și pe Facebook), va fi postată Lista copiilor admiși. Dacă nu se completează cel puțin 10 locuri, atelierul nu se mai organizează.

■  Ocuparea locurilor se face în ordinea înscrierilor. Răspunsul de acceptare sau de respingere va fi dat prin email chiar în ziua primirii cererii de înscriere.

■  Înscrierile se fac de către părinți, printr-un email (mb.filosofie@gmail.com), în care se vor menționa:

1. a) numele și prenumele copilului;
  2. b) numele și prenumele unuia dintre părinți;
  3. c) vârsta copilului;
  4. d) grădinița ori școala la care este înscris copilul;
  5. e) numele și prenumele educatoarei sau învățătoarei.

Programul zilei de 1 IUNIE

■ 10.00 – 10.15:   Pregătirea pentru atelier

■ 10.15 – 11.00:   Atelier de Filosofie pentru copii

■ 11.00 – 11.45:   Desene pe asfaltul din parcarea facultății

■ 11.45 – 12.00:   Acordarea diplomei de „copil-filosof”

Locul de desfăşurare

■   Facultatea de Filosofie

Sala „Tudor Vianu” (sala este dotată cu aer condiționat)

■   Adresa: Spl. Independenţei, nr. 204

Mijloace de transport până la sediul Facultăţii de Filosofie

■  metrou – staţia Grozăveşti

■  tramvai – staţia Podul Grozăveşti: 1 (10), 11, 35

■  autobuz

– staţia Podul Grozăveşti: 105

– staţia Facultatea de Filosofie: 601

– staţia Pod Cotroceni: 123

– staţia Spitalul Universitar: 122, 126, 137, 138, 168, 226, 268, 368, 668

■  troleibuz – staţia Pod Cotroceni: 62, 93, 96

Precizări

■   Evenimentul nu beneficiază de niciun fel de finanțare. Ca urmare, organizatorii nu preiau niciun fel de costuri ale participanților, nu asigură apă și nu oferă cadouri. Nu se percepe însă niciun fel de taxă de participare.

■   Îi rugăm pe părinți să aducă perne de scaun, pe care copiii se vor așeza în timpul atelierului, și cretă colorată, pentru desenat pe asfalt.

■   Sponsorii sunt bineveniți.

Pentru o eventuală sponsorizare, va fi contactat directorul Centrului de Formare în Filosofie, lector, univ. dr. Marin Bălan (mb.filosofie@gmail.com)

Program asigurat de:

lector univ. dr. Marin Bălan,