Seminar practic “Confederațiile latinoamericane și făurirea sistemului interamerican (1822-1866)”

German A. de la Reza

Este absolvent al secției de filosofie-istorie al Facultății de istorie-filosofie de la Universitatea din București (UB). Deține un doctorat în filosofie (Universitatea din Toulouse) și altul în economie (Universitatea din Paris). In prezent este profesor-cercetător la Universitatea Autonomă Metropolitană (UAM) din Mexic și la programul de doctorat de la Universitatea Statală Paulistă (UNESP) din Brazilia. A fost cercetător la Universitățiile din Stockholm (SU) și Națională Autonomă din Mexic (UNAM).
A fost guest professor și guest researcher în mai multe universități din  Statele Unite și Europa. In 2005-2006 a ocupat Catedra „Simon Bolivar” de la Universitatea din Paris și în 2010 a primit Premiul „Gândirea Americană” de la Organizația Statelor Americane (OAS). Este membru al Academiei Mexicane de Științe și al Sistemului National al Cercetătorilor la nivelul cel mai înalt (III). De a lungul carierei sale a fost responsabil al următoarelor reviste științifice: Nordic Journal of Latin American Studies (Universitatea din Stockholm), Momento Económico (UNAM), Argumentos (UAM) și Revista Historia de America (OAS).
Este autorul a 16 cârti și peste 70 articole științifice. Printre lucrările sale se numără: Inventarea păcii (tradus în cinci limbi, printre care romană), și Istoria integrării latinoamericane în secolul al XIX-lea, publicată în spaniolă și franceză. Lucrările sale sunt consacrate diferitelor aspecte ale integrării latino-americane (istorice, economice și politice) și au fost incluse în programele de studiu din peste 30 de universități. In curs de apariție la Buenos Aires se află lucrarea sa Istoria secretă a Congresului din Panama, 1826.