Workshop: „Este bine pentru copilul meu să facă filosofie la școală?

Centrul de Formare în Filosofie” (CFF) din Facultatea de Filosofie organizează, în ziua de 06 iulie 2017, ora 18.00, un workshop pentru părinți, educatori și filosofi: „Este bine pentru copilul meu să facă filosofie la școală?”,

În cadrul workshop-ului, vom discuta despre filosofie și importanța ei în dezvoltarea cognitivă, etică și socială a copilului. De asemenea, va avea loc o simulare a unei lecții de Filosofie pentru copii.

Filozofia pentru copii este un program educațional internațional predat în multe țări, în Australia și Noua Zeelandă, în țări din America de Sud și din Asia, în Canada și SUA, în aproape toate țările din Europa, și la vecinii noștri bulgari, și în Rusia.

Menirea Filosofiei pentru copii în școli nu este să formeze viitori filosofi, ci să contribuie la creșterea performanțelor matematice și lingvistice ale elevilor, la îmbunătățirea interacțiunilor sociale și, în general, la crearea unei ambianțe mai prietenoase.

AFIȘWORKSHOP

Cine se poate înscrie?

Educatori:

• educatoare și învățătoare, directori de școli și oricine este interesat de introducerea Filosofiei pentru copii în curriculum-ul școlar
  • în mod special, doamnele învățătoare de la școlile unde au avut loc ateliere de Filosofie pentru copii: Școala Gimnazială „Nicolae Grigorescu” (doamna Elena Davidescu) și Școala Gimnazială „Adrian Păunescu” (doamna Virginia Alexe)

Părinți:

• toți părinții interesați de introducerea Filosofiei pentru copii în curriculum-ul școlar
  • în mod special, părinții copiilor care au participat la Atelierul de Filosofie pentru copii organizat la Facultatea de Filosofie cu ocazia Zilei Copiilor sau la atelierele de Filosofie pentru copii care au avut loc în Școala Gimnazială „Nicolae Grigorescu” și Școala Gimnazială „Adrian Păunescu” din București

Filosofi:

• cercetători, profesori (învățământul universitar și preuniversitar)
  • absolvenți ai Facultății de Filosofie și studenți de la Facultatea de Filosofie
Cum şi când se fac înscrierile?

■ Înscrierile se fac prin email (mb.filosofie@gmail.com), menționându-se:

• Pentru educatori
  1. a) numele și prenumele
  2. b) afilierea instituțională (școala sau grădinița)
  3. c) funcția în instituție
  • Pentru părinți
  1. numele și prenumele
  2. școala sau grădinița la care este înscris copilul
  3. educatoarea sau învățătoarea de la clasa unde este înscris copilul
  4. dacă face parte din structurile de conducere ale școlii sau grădiniței (comitete ale părinților)
  • Pentru filosofi
  1. numele și prenumele
  2. afilierea instituțională (universitatea, colegiul/liceul)

■ Numărul de locuri: maxim 25

■ Data limită pentru înscrieri: 02 iulie 2017

■ Înscrierile se sistează în momentul în care sunt ocupate cele 25 de locuri

■ Ocuparea locurilor se face în ordinea înscrierilor

■ Răspunsul de acceptare sau de respingere va fi dat prin email chiar în ziua primirii cererii de înscriere

■ Lista participanților va fi postată pe site-ul facultății (și pe Facebook) imediat ce vor fi ocupate cele 25 locuri

Locul de desfăşurare
Facultatea de Filosofie, Spl. Independenţei, nr. 204
Durata
2 ore: de la 18.00 la 20.00
Mijloace de transport până la sediul Facultăţii de Filosofie

■ metrou – staţia Grozăveşti

■ tramvai – staţia Podul Grozăveşti: 1, 11, 35

■ autobuz

– staţia Podul Grozăveşti: 105

– staţia Facultatea de Filosofie: 601

– staţia Pod Cotroceni: 123

– staţia Spitalul Universitar: 122, 126, 137, 138, 168, 226, 268, 368, 668

■ troleibuz – staţia Pod Cotroceni: 62, 93, 96

Nu se percepe niciun fel de taxă de participare.

Organizatorii nu preiau niciun fel de costuri ale participanților.