Workshop: „Este bine pentru copilul meu să facă filosofie la școală?

Centrul de Formare în Filosofie” (CFF) din Facultatea de Filosofie organizează, în ziua de 06 iulie 2017, ora 18.00, un workshop pentru părinți, educatori și filosofi: „Este bine pentru copilul meu să facă filosofie la școală?”,

În cadrul workshop-ului, vom discuta despre filosofie și importanța ei în dezvoltarea cognitivă, etică și socială a copilului. De asemenea, va avea loc o simulare a unei lecții de Filosofie pentru copii.

Filozofia pentru copii este un program educațional internațional predat în multe țări, în Australia și Noua Zeelandă, în țări din America de Sud și din Asia, în Canada și SUA, în aproape toate țările din Europa, și la vecinii noștri bulgari, și în Rusia.

Menirea Filosofiei pentru copii în școli nu este să formeze viitori filosofi, ci să contribuie la creșterea performanțelor matematice și lingvistice ale elevilor, la îmbunătățirea interacțiunilor sociale și, în general, la crearea unei ambianțe mai prietenoase.

AFIȘWORKSHOP

Cine se poate înscrie?
Cum şi când se fac înscrierile?
Locul de desfăşurare
Durata
Mijloace de transport până la sediul Facultăţii de Filosofie

Nu se percepe niciun fel de taxă de participare.

Organizatorii nu preiau niciun fel de costuri ale participanților.