Apariția volumului „Filosofia științelor umane. In memoriam Mihail Radu Solcan”

La Editura Universității din București a apărut volumul colectiv Filosofia științelor umane. In memoriam Mihail Radu Solcan, editorii săi fiind Mircea Flonta, Emanuel-Mihail Socaciu și Constantin Vică. Volumul aduce împreună 15 studii semnate de foști profesori, colegi și studenți ai regretatului profesor și cercetător Mihail Radu Solcan, plecat dintre noi în februarie 2013. Studiile își propun să răspundă unor provocări, probleme, teme și analize propuse de Radu Solcan de-a lungul operei sale filosofice, întinse pe 30 de ani, cu un accent special pe filosofia științelor umane.

Alături de studiile de autor, volumul cuprinde și șase articole inedite ale profesorului Solcan, alături de o notă biografică și lista adnotată a publicațiilor lui Radu Solcan. Aceste articole pun într-o lumină nouă perseverentul travaliu intelectual și rezultatele la care filosoful român a ajuns în sfera filosofiei lingvisticii, filosofiei economiei și filosofiei informaticii. Aceste studii completează ultima carte publicată de Radu Solcan, Filosofia științelor umane: o introducere (2012).

Autorii care semnează studii în acest volum sunt (în ordinea din cuprins): Mircea Flonta, Adrian Miroiu, Gabriel Nagâț, Emilian Mihailov, Ion Vezeanu, Gheorghe Ștefanov, Laurențiu Gheorghe, Radu Uszkai, Emanuel-Mihail Socaciu, Romulus Brâncoveanu, Dorina Pătrunsu, Constantin Stoenescu, Robert Mihai Popescu, Mircea Dumitru și Constantin Vică.

Filosofia științelor umane. In memoriam Mihail Radu Solcan poate fi accesată gratuit pe site-ul Facultății de Filosofie sau comandată online, în format tipărit, pe site-ul Editurii Universității din București.