Seminar Celfis: Emanuel Socaciu (Universitatea din Bucuresti) – How Gratitude Shackles the Sovereign

Seminarul CELFIS din 4 decembrie il are ca invitat pe

Emanuel Socaciu (Universitatea din Bucuresti)

cu lucrarea:

How Gratitude Shackles the Sovereign

Seminarul va avea loc, ca de obicei, de la ora 18, in amfiteatrul Titu Maiorescu, la Facultatea de Filosofie.

Rezumat:

Interpretarea standard a statului hobbesian este autoritarista. Daca suveranul, ca neparticipant la contract, nu este supus legii naturale a dreptatii, se argumenteaza indeobste ca nu este supus nici unor constrangeri pentru actiunile sale. Obiectivul acestei lucrari este de a argumenta ca exista constrangeri derivate din faptul ca este, in schimb, supus legii naturale a recunostintei si, mai mult, spectrul acestor constrangeri este semnificativ mai larg decat cele pe care le-ar fi putut impune actiunea legii dreptatii.