FESTIVITATEA DE DECERNARE A TITLULUI DOCTOR HONORIS CAUSA profesorului DANIEL GARBER (Princeton University)

FESTIVITATEA DE DECERNARE A TITLULUI DOCTOR HONORIS CAUSA  profesorului DANIEL GARBER (Princeton University)

Marti 20 martie, ora 10, in Amfiteatrul Stoicescu, de la Facultatea de Drept, va avea loc festivitatea de decernare a titlului DOCTOR HONORIS CAUSA al UNIVERSITATII DIN BUCURESTI profesorului DANIEL GARBER (Princeton University).

Daniel Garber este o personalitate marcanta a filosofiei moderne, autor al unor carti care au intemeiat un intreg domeniu (early modern philosophy) precum: Descartes’ Metaphysical Physics (University of Chicago Press, 1992) sau Lebniz: Body, Substance and Monad (Oxford University Press 2010), editor al Cambridge History of Seventeenth Century Philosophy si editor general al prestigioasei editii Yale Leibniz, director al departamentului de filosofiei al Universitatii Princeton si intemeietor al mai multor seminarii si grupuri de lucru in filosofia moderna. Daniel Garber este si un adevarat mentor pentru o intreaga generatie de profesori si cercetatori ai Universitatii din Bucuresti, membru fondator al Centrului de Cercetare Fundamentele Modernitatii Europene si co-organizator al prestigiosului seminar anual Princeton-Bucharest Seminar in Early Modern Philosophy, ajuns deja la editia a 12-a.